The equation of a wave is y=2sinπ(0.5x−200t), where x and y are expressed in cm and t in sec. The wave velocity is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 cm/sec
b
200 cm/sec
c
300 cm/sec
d
400 cm/sec
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Comparing given equation with standard equation of progressive wave. The velocity of wavev=ω (Co-efficient of t)k (Co-efficient of x)=200π0.5π=400 cm/s