The equations of motion of a projectile are given by x=36t m and 2y=96t−9.8t2 m. The angle of the projection is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
sin−1 45
b
sin−1 35
c
sin−1 43
d
sin−1 34
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given : x=36t, 2y=96t−9.8t2 or y=48t−4.9t2Let the initial velocity of projectile be u and angle of projection is θ. Then,Initial horizontal component of velocity, ux=ucos θ=dxdtt=0 =36 or u cos θ=36 ....(i)Initial vertical component of velocity, uy=usinθ=dydtt=0 =48 or u sin θ=48 …..(ii)Dividing (ii) by (i), we get tan θ=4836=43; ∴ sinθ=45 or θ=sin−145