The escape velocity of a body on the surface of the earth is 11.2 km./s. If the earth's mass increases to twice its present value and radius of the earth becomes half, the escape velocity becomes
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.6 km/s
b
11.2km/s
c
22. 4 km/s
d
44.8 km/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Escape velocity ve=2GMeReor 11⋅2=2GMeReLet the new escape velocity becomes ve′ NowVe′=2G×2MeRe/2=22GMeRe=2×11⋅2=22⋅4km/s