The escape velocity corresponding to a planet of mass M and radius R is 50 km/sec. If the planet's mass and radius were 4M and R respectively then the corresponding escape velocity would be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 km/sec
b
50 km/sec
c
200 km./sec
d
25 km/sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The escape velocity ve is given byVe=2GMR⋅ So 50=2GMRIn second caseve′=2G(4M)R1/2=22GMR1/2=2×50=100km/sec
The escape velocity corresponding to a planet of mass M and radius R is 50 km/sec. If the planet's mass and radius were 4M and R respectively then the corresponding escape velocity would be