A 10 eV electron is circulating in a plane at right angles to a uniform field of magnetic induction 10-4 Wb/m2 (= 1.0 gauss), the orbital radius of electron is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 cm
b
16 cm
c
11cm
d
18 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
K.E. of electrons =10eV∴ 12mv2=10×1.6×10−19or V=1⋅875×106m/s and Bev=mv2ror r=mveB=11×10−2m=11cm