A 100 eV proton is projected directly towards a large metal plate that has surface charge density of 2.2×10−6C/m2. From what distance (in mm) must the proton be projected, if it is to just fail to strike that plate?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Applying conservation of mechanical energyΔK+ΔU=0 or Kf−Ki+Uf−Ui=00−100×1.6×10−19+1.6×10−19⋅ΔV=0ΔV=Ed=σε0d=2.2×10−68.8×10−12d0−100×1.6×10−19+1.6×10−19⋅2.2×10−68.8×10−12d=0d=100×8.8×10−122.2×10−6=4×10−4 m=0.4 mm