In an experiment, current measured is I=10.0 A, potential difference measured is V=100.0 V, length of the wire is 31.4 cm and the diameter of the wire is 2.00 mm (all in correct significant figures). Find resistivity of the wire in correct significant figures. [Take, π=3.14, (exact)]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.00×10-4Ω·m
b
2.00×10-4Ω·m
c
3.00×10-4Ω·m
d
4.00×10-4Ω·m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ρ=πd2V4lI=(3.14)2.00×10-32(100.0)(4)(31.4)(10.0)×10-2=1.00×10-4Ω·m (to three significant figures)