In an experiment, the following observations were recorded : L = 2.820 m, M = 3.00 Kg, l = 0.087 cm. Diameter D = 0.041 cm. Taking g = 9.81 m/s2 using the formula, Y = 4MgLπD2l the maximum permissible error in Y is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.96%
b
4.56%
c
6.50%
d
8.42%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Y= 4MgLπD2l so maximum permissible error in Y is∆YY×100 = [∆MM+∆gg+∆LL+2∆DD+∆ll]×100= (1300+1981+12820+2×141+187)×100= 0.065×100 = 6.5%