In an experiment, the following observation's were recorded: L=2.820 m, M=3.00kg, l=0.087cm, Diameter D=0.041 cm. Taking g=9.81 m/s2,using the formulaY=4MgLπD2l, the maximum permissible error in Y is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.96%
b
4.56%
c
6.50%
d
8.42%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Y=4MgLπD2l so maximum permissible error in Y=ΔYY×100=ΔMM+Δgg+ΔLL+2ΔDD+Δll×100 =0.013.00+0.019.81+0.0012.820+2×0.0010.041+0.0010.087×100 =0.0649×100=6.50%