Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In an experiment to measure the speed of sound by a resonating air column, a tuning fork of frequency 500Hz is used. The length of the air column is varied by changing the level of water in the resonance tube. Two successive resonances are heard at air columns of length 50.7cm and 83.9 cm. Which of the following statements is (are) true?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The speed of sound determined from this experiment is 332m/s

b

The end correction in this experiment is 0.9cm

c

The wavelength of the sound wave is 66.4cm

d

The resonance at 50.7cm corresponds to the fundamental harmonic

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

let n1  harmonic is corresponding to 50.7 cm &  n2 harmonic is corresponding 83.9 cm.∴ λ2=(83.9−50.7) cm                                       ⇒λ2=33.2 cm⇒λ=66.4 cm ∴Option (3) is correct                                      ∴Fundamental frequency= λ4=16.6 cm ∴Option (4) is incorrectLength corresponding to fundamental mode must be close to  λ4 & 50.7 cm must be an odd multiple of this length 16.6×3=49.8cm. therefore 50.7 is  3rd harmonic If end correction is e, thene+50.7=3λ4⇒e=-0.9cm End correction can never be negative ∴option(2) is incorrectSpeed of sound,  v=fλ∴ v=500×66.4  cm/sec =332.000 m/s ∴Option (1) is correcttherefore options (1), (3) are correct
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
In an experiment to measure the speed of sound by a resonating air column, a tuning fork of frequency 500Hz is used. The length of the air column is varied by changing the level of water in the resonance tube. Two successive resonances are heard at air columns of length 50.7cm and 83.9 cm. Which of the following statements is (are) true?