In an experiment of photoelectric effect, the slope of the cut-off voltage versus frequency of incident light is found to be 4.12×10-15 V-s. Calculate the value of Planck’s constant
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6×10-34Js
b
6.99×10-34Js
c
6.59×10-34Js
d
7.2×19-34Js
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Slope of graph between cut-off voltage and frequency is give a by, slope =he= 4.12×10-15=h1.6×10-19; h=4.12 ×1.6×10-34 = 6.59×10-34 Js