In an experiment, a small steel ball falls through a liquid at a constant speed of 10 cm/s. If the steel ball is pulled upward with a force equal to twice its effective weight, how fast will it move upward?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 cm/s
b
Zero
c
10 cm/s
d
20 cm/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Weight of the body W=mg=43πr3ρgT=43πr3σg and F=6πηvr When the body attains terminal velocity net force acting on the body is zero. i.e., W−T−F=0 And terminal velocity v=29r2(ρ−σ)gη As in case of upward motion upward force is twice its effective weight, therefore, it will move with same speed 10 cm/s.