In an experiment on the specific heat of a metal, a 0.20 kg block of the metal at 150°C is dropped in a copper calorimeter (of water equivalent 0.025 kg) containing 150 cc of water at 27°C. The final temperature is 40°C. If heat losses to the surroundings is not negligible, then the value of specific heat (in cal/g°C) of the metal will be_____
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.10.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, mass of metal, m = 0.20 kg =200 gFall in temperature of metal ΔT=150∘C−40∘C=110∘CIfe is specific heat of the metal, then heat lost by the metal, ΔQ=mcΔT=200s×110 ……….(i)Volume of water = 150 ccMass of water, m' = 150gWater equivalent of calorimeter w=0.025kg=25gRise in temperature of water in calorimeterΔT′=40∘C−27∘C=13∘CHeat gained by water and calorimeter ΔQ′=m′+wΔT′=(150+25)×13 ΔQ′=175×13 .........(ii)As ΔQ=ΔQ′∴ From Eqs. (i) and (i), we get200×s×110=175×13s=175×13200×110≈0.10 J/g∘C