An experiment was conducted to measure the velocity of water splash when a cat passes over a water layer on the road. It is found that velocity depends on the weight of car, power delivered by its engine and thickness of water layer. The velocity of splash was found to be 3 m/s when a cat weighing 1000 N passes over a layer of thickness 3 mm and its engine is supplying a power of 800 kW. Find the velocity (in m/s) of splash when car weighing 500 N passes over a layer of thickness 4mm and its engine is supplying a power of just 400 kW.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From dimensional analysis, velocity of water splash v∝kFaPbtc⇒ M0L1T−1=MLT−2aML2T−3bLc∴ a+b=0 a+2b+c=1 −2a−3b=−1∴ a=−1,b=1 and c=0Hence v∝PF∴ v1v2=F1−1P1F2−1P2⇒v2=v1P2F1P1F2=3×400×1000800×500=3m/s
An experiment was conducted to measure the velocity of water splash when a cat passes over a water layer on the road. It is found that velocity depends on the weight of car, power delivered by its engine and thickness of water layer. The velocity of splash was found to be 3 m/s when a cat weighing 1000 N passes over a layer of thickness 3 mm and its engine is supplying a power of 800 kW. Find the velocity (in m/s) of splash when car weighing 500 N passes over a layer of thickness 4mm and its engine is supplying a power of just 400 kW.