An explosion blows a rock into three parts. Two pieces go off at right angles to each other; 1.0 kg piece with a velocity of 12 m/s and other 2.0 kg piece with a velocity of 8 m/s. If the third piece flies off with a velocity of 40 m/s, compute the mass of the third piece (in kg).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.50.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let m1, m2 and m3 be the masses of the three pieces. Given m1 =1.0 kg, m2 = 2.0 kgLet v1 =12m/s, v2 =8m/ s, v3 =40 m/s. Let v1 and v2 be directed along x- and y-axes, respectively, and v3 be directed as shown.By the principle of conservation of momentum, initial momentum is zero. Hence, along x-axis: 0=m1v1−m3v3cosθ along y-axis: 0=m2v2−m3v3sinθ⇒m1v1=m3v3cosθ and m2v2=m3v3sinθBy squaring and adding, we get⇒ m32=12(12)2+(2)2(8)2(40)2⇒m3=0.5kg