An explosion breaks a rock into three parts in a horizontal plane. Two of them go off at right angles to each other. The first part of mass 1 kg moves with a speed of12 ms−1and the second part of mass 2 kg moves with 8 ms−1speed. If the third part flies off with4 ms−1speed, then its mass is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7 kg
b
17 kg
c
3 kg
d
5 kg
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The situation is as shown in the figure.According to law of conservation of linear momentump¯1+p¯2+p¯3=0 ∴ p¯3=−p¯1+p¯2 Here p¯1=1 kg12 ms−1i^=12i^kg ms−1 p¯2=2 kg8 ms−1j^=16j^kg ms−1 ∴ p¯3=−12i^+16j^kg ms−1 The magnitude of p¯3 is p¯3=122+162=20 kg ms−1 ∴ m3=p3v3=20 kgms−14 ms−1=5kg