An externally long wire is uniformly charged an electron is resolving about the wire and making 108revolutions per second in an orbit of radius 2cm . Linear charge density of wire in nC/mis
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0050.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The electric force "eE" will provide necessary centripetal force ∴eE=mrw2 ⇒eλ2πε0r=mr4π2n2 ⇒λ=4πεo2 mr2n2π2e =2×9×10−31×(4×10−4)×1016×109×109×1.6×10−19 π2≈10 =50×10−9C/m =50n C/m