The eye can detect 5 x 104 photons per square metre per sec of green light λ=5000Ao while the ear can detect 10-13 W/m2. The factor by which the eye is more sensitive as a power detector than the ear is close to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5
b
10
c
106
d
15
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=123755000=2.475eV≈4×10−19JSo the minimum intensity to which the eye can respondIEye=photon flux×Energy of a photon⇒IEye=5×104×4×10−19=2×10−14W/m2Now as lesser the intensity required by a detector for detection, more sensitive it will beSEyeSEar=IEarIEye=10−132×10−14=5 i.e., as intensity powerdetector,the eye is five times more sensitive than ear.
The eye can detect 5 x 104 photons per square metre per sec of green light λ=5000Ao while the ear can detect 10-13 W/m2. The factor by which the eye is more sensitive as a power detector than the ear is close to