A 40 μF capacitor in a defibrillator is charged to 3000 V. The energy stored in the capacitor is sent through the patient during a pulse of duration 2 ms. The power delivered to the patient is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45 kW
b
90 kW
c
180 kW
d
360 kW
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
P=Wt=12CV2t=12 x 40 x 10-6 x (300)22 x 10-3=9 x 104 W=90 kW