The faintest sound, the human ear can detect at a frequency of 1 kHz (for which ear is most sensitive) corresponds to an intensity of about 10-12w/m2. Assuming the density of air = 1.5 kg/m3 and velocity of sound in air ≅ 300 m/s, the pressure amplitude and displacement amplitude of the sound will be respectively ___N/m2 and __ m.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3×10-5Pa, 13π×10-10m
b
2×10-5 Pa, 23π×10-10m
c
5×10-5 Pa, 1π×10-10m
d
5×10-5 Pa, 43π×10-10m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
I = Pm22ρV10-12 = Pm22(1.5)(300)Pm = 3×10-5 PaPm = BAK = (ρV2)A2π(vf)Pm = (2πρVf)A3×10-5 = (2π)(1.5)(300)(103)AA = 13π×10-10 m
The faintest sound, the human ear can detect at a frequency of 1 kHz (for which ear is most sensitive) corresponds to an intensity of about 10-12w/m2. Assuming the density of air = 1.5 kg/m3 and velocity of sound in air ≅ 300 m/s, the pressure amplitude and displacement amplitude of the sound will be respectively ___N/m2 and __ m.