A fax message is to be sent from Delhi to Washington via a geostationary satellite. If the minimum time delay between the dispatch and its getting received , is y×10−2 sec, then y is(Height of geostationary satellite = 36,000 km)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0024.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Minimum distance = S = 2h=2×36000km = 72 × 106 m Minimum time delay =t=SC =72 × 1063×108=24×10−2 sec