In Fig., the bar is uniform and weighing 500 N. How large must W be if T1 and T2 are to be equal?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
500 N
b
300 N
c
750 N
d
1500 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Taking torque about the attachment point for W, we get-T1(0.4L) + T2 (0.3L) + 500 (0.2L) = 0 T = 1000 N, where T1 = T2 = TSFy = 0 Þ 2T - W - 500 = 0 ÞW = 1500 N