A fighter plane enters inside the enemy territory at time t = 0, with velocity v0 = 250 m/s and moves horizontally with constant acceleration a = 20 m/s2 as shown in fig. (3).An enemy tank at the border, spot the plane and fires shots at an angle θ = 60o with the horizontal and with velocity u = 600 m/s. At what altitude H of the plane it can be hitted by the shot?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15003m
b
125 m
c
1400 m
d
2473 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the fighter plane be hit at point Q.Suppose its horizontal distance is d as shown in fig. Now, d=v0t+12at2=(ucosθ)t∴ t=ucosθ−v0(a/2)=600×(1/2)−250(20/2)=5sFurther, H=(usinθ)t−12gt2=(600×3/2)×5−12×10×25=15003−125=2473m