A fighter plane flying horizontally at an altitude of 1.5 km with speed 720 km h-l passes directly overhead an anti-aircraft gun. At what angle from the vertical should the gun be fired for the shell with muzzle speed 600 m s-l to hit the plane. (Take g: l0 m s-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
sin-1(13)
b
sin-1(23)
c
cos-1(13)
d
cos-1(23)
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here,Speed of the plane, v = 720 km h-1 = 720 × 518 ms-1 = 200 ms-1Speed of the shell, u = 600 ms-1Let the shell will hit the plane at L after time t if fired at an angle θ with the vertical from O.For hitting, horizontal distance travelled by the plane = horizontal distance travelled by the shell.i.e., v ×t = u sin θ ×t sin θ = vu= 200 ms-1600 ms-1 = 13 θ = sin-1(13)