A fighter plane is flying horizontally at an altitude of 1.5 km with speed 720 km h-1. At what angle of sight (w.r.t. horizontal) when the target is seen, should the pilot drop the bomb in order to attack the target? (Take g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
tan-1(34)
b
tan-1(32)
c
tan-1(12)
d
tan-1(2)
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, u = 720 km h-1 = 720 ×518 ms-1 = 200 ms-1H = 1.5km = 1.5 × 1000 m = 1500 mTime taken by the bomb to attack the targett = 2Hg = 2×1500 m10 ms-2 = 300s = 103sR = u × t = 200 ms-1 × 103s = 20003mFrom figure,Angle of sight (w.r.t horizontal) α = tan-1(HR)α = tan-1(150020003) = tan-1(343) = tan-1(34)
A fighter plane is flying horizontally at an altitude of 1.5 km with speed 720 km h-1. At what angle of sight (w.r.t. horizontal) when the target is seen, should the pilot drop the bomb in order to attack the target? (Take g = 10 ms-2)