A fighter plane flying horizontally passes over an antiaircraft gun with a uniform velocity 200 ms-1. The gun can fire the shell with a velocity 2002ms−1. At what angle should the gun fire the shell so as to hit the plane?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45°
b
30°
c
60°
d
90°
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let velocity of shell = U and velocity of plane = V and θ be the angle at which shall is fired to hit the plane, thenUcosθ=V⇒cosθ=VU=2002002cosθ=12⇒θ=45∘