In figure, ABCD is a fixed smooth conducting frame in horizontal plane. T is a bulb of power 100 W, P is a smooth pulley and OQ is a conducting rod. Neglect the self inductance of the loop and resistance of any part other than the bulb. The mass M is moving down with constant velocity 10 m s-1. Bulb lights at its rated power due to induced emf in the loop due to earth's magnetic field. Find the mass M (in kg) of the block. (g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The rate of electrical energy consumed in the bulb = rate of loss of gravitational PE of the mass = Mgv = 100 W. HenceM=10010×10=1 kg
In figure, ABCD is a fixed smooth conducting frame in horizontal plane. T is a bulb of power 100 W, P is a smooth pulley and OQ is a conducting rod. Neglect the self inductance of the loop and resistance of any part other than the bulb. The mass M is moving down with constant velocity 10 m s-1. Bulb lights at its rated power due to induced emf in the loop due to earth's magnetic field. Find the mass M (in kg) of the block. (g = 10 ms-2)