In figure, the battery has a potential difference of 20 V. The charge in the capacitor marked as C is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 μC
b
40 μC
c
10 μC
d
none of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The circuit can be simplified as follows:Hence Ceq = 2 μF. Thus, charge supplied by battery is Q = 2×20 = 40 μCThis charge will equally divided into two capacitors. Hence, Charge on required capacitor is 20 μC.