Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Figure below shows a man standing stationary with respect to a horizontal conveyor belt that is accelerating with 1ms–2. If the coefficient of static friction between the man’s shoes and the belt is 0.2, upto what acceleration of the belt can the man continue to be stationary relative to the belt? (Mass of the man = 65 kg).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.25ms−2

b

1.96ms−2

c

2.5ms−2

d

3.6ms−2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As the man is standing stationary w.r.t. the horizontal conveyor belt, he is also accelerating at 1ms–2, the acceleration of the belt. Thus, Acceleration of the man, a =1ms–2 Mass of the man,M = 65 kgTherefore, net force on the man,ma = 65 x1= 65 NThe limiting friction between the shoes of the man and the belt is given byF=μMg=0.2×65×9.8NIf, the man can remain stationary upto an acceleration say ‘a’, thenMa′=For a′=FM=0.2×65×9.865=1.96ms–2
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Figure below shows a man standing stationary with respect to a horizontal conveyor belt that is accelerating with 1ms–2. If the coefficient of static friction between the man’s shoes and the belt is 0.2, upto what acceleration of the belt can the man continue to be stationary relative to the belt? (Mass of the man = 65 kg).