In the figure, a block of weight 60 N is placed on a rough surface. The coefficient of friction between the block and the surfaces is 0.5. What should be the weight W such that the block does not slip on the surface?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60 N
b
602N
c
30 N
d
302N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frictional force: f= μN = 0.5×mg = 0.5×60 = 30 NNow F = T1= T2cos 450or 30 = T2 cos 450and W = T2 sin 450Solving them we get W = 30 N