Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In figure, the blocks are at rest and a force of 10 N acts on the block of 4kg mass. The coefficient of static friction and the coefficient of kinetic friction are μs=0.2 and μk=0.15 for both the surfaces in contact. The magnitude of friction force acting between the surface of contact between the 2 kg and 4 kg block in this situation is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3N

b

4N

c

3.33 N

d

Zero

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The minimum value of F required to be applied on the blocks to move is =μsm1+m2g=0.2×(2+4)×10=12N. Since the applied force is less than the minimum value of force required to move the blocks together, the blocks will remain stationary.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
In figure, the blocks are at rest and a force of 10 N acts on the block of 4kg mass. The coefficient of static friction and the coefficient of kinetic friction are μs=0.2 and μk=0.15 for both the surfaces in contact. The magnitude of friction force acting between the surface of contact between the 2 kg and 4 kg block in this situation is