In the figure given below, the position - time graph of a particle of mass 0.1 kg is shown. The impulse at t = 2 sec is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.2 kg m sec-1
b
-0.2 kg m sec-1
c
0.1 kg m sec-1
d
-0.4 kg m sec-1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity between t = 0 and t = 2 sec⇒ v1 = dxdt = 42 = 2 m/sVelocity at t = 2 sec, vf= 0Impulse = Change in momentum = m (vf-vf) 0.1(0-2) = -0.2 kg m sec-1