Figure given below shows a beam of light converging at point P. When a concave lens of focal length 16 cm is introduced in the path of the beam at a place O shown by dotted line such that OP becomes the axis of the lens, the beam converges at a distance x from the lens. The value x will be equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 cm
b
24 cm
c
36 cm
d
48 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By using lens formula1−16=1v−1(+12)⇒1v=112−116=4−348⇒v=48cm