In figure (i), a thin lens of focal length 10 cm is shown. The lens is cut into two equal parts, and the parts are arranged as shown in figure (ii). An object AB of height 1 cm is kept at a distance of 7.5 cm from the arrangement. What will be the height of the final image?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 cm
b
2 cm
c
1 cm
d
4 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When both the lenses are placed beside each other, then the focal length of the combination can best be found by using power formula:p=p1+p2ptot =2p⇒ftot =f2=102=5cmNow applying lens formula.u=−7.5cm,f=5cm:1v−1−7.5=15⇒v=15cmNow applying magnification formula :m=vu=157.5=2. Height of image = m× height of object ⇒hi=2×1cm=2cm