Figure show the vertical section of a frictionless surface. A block of mass 2kg is released from rest from position A; its KE as it reaches position C is (g=10ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
140J
b
180J
c
120J
d
280J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Decrease in height is h = 14-7=7mTotal energy is conservedAlso KE at C = Loss in PE = mghsubstitute the given values m=2kg; g=10 m/square sec; h=7mKE at C =2(10)7KE at C= 140J