In the figure shown AB is a rod of length 30 cm and area of cross-section 1.0 cm2 and thermal conductivity 336 S.I. units. The ends A and B are maintained at temperatures 20°C and 40°C respectively. A point C of this rod is connected to a box D, containing ice at 0°C, through a highly conducting wire of negligible heat capacity. The rate of heat flow through the wire (in watt) is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 13.44.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Thermal resistance of AC=LKA=0.1336×1×10−4 =103336=R( suppose )Thermal resistance of BC=0.2336×10−4=2RTemperature of C=0∘C∴ H1=20R; H2=402R=20R∴ H=H1+H2=40R=40×336103=13440103 =13.44 watt