In the figure shown all the surfaces are frictionless, and mass of the block is m = 100 g. The block and the wedge are held initially at rest. Now the wedge is given a horizontal acceleration of 10 ms-2 by applying a force on the wedge, so that the block does not slip on the wedge. Then find the work done in joules by the normal force in ground frame on the block in 1 s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If block does not slip then, a=gtanθ⇒ 10=10tanθ⇒θ=45∘Nsinθ=ma⇒N×12=0.1×10⇒N=2NS=12×at2=12×10(1)2=5 mWN=NScosθ=2×5×1/2=5 J Alternatively: WN=12mv2=12(0.1)(at)2=5 J