In the figure shown, the capacity of the condenser C is 2 μF. If the circuit is in steady state, the current in 2 Ω resistor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9 A
b
0.9 A
c
19 A
d
10.9 A
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
No current flows through the capacitor branch in steady state. Total current supplied by the battery,i=62.8+1.2=32Current through 2 Ω resistor =32 × 35 = 0.9 A