In the Figure shown, a cord is attached between a 2 kg block and a spring with force constant k = 20 Nm-1. The other end of the spring is attached to the wall, and the cord is placed over a pulley (I = 0.60MR2) of mass 5 kg and radius 0.5 m. Assuming no slipping occurs, what is the angular frequency of the oscillations when the body is set into motion?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m = mass of block = 2 kgIn equilibrium, kr0 = mg ……....(1)When displaced further by x, E=12kv2+12Iω2−mgx+12kx+x02⇒ E=12mv2+120.6MR2v3R2−mgx+12kx+x02⇒ E=12(m+0.6M)v2−mgx+12kx+x02Since, E = constant⇒ dEdt=0⇒ v(m+0.6M)dvdt−mgdxdt+kx0+xdxdt=0Substituting dxdt=v,dvdt=a and kx0=mgWe get (m+0.6M)a=−kx⇒ f=12πax=12πkm+0.6M⇒ ω=2πf=ux=km+0.6M⇒ ω=202+(0.6)(5)=205=4rads−1
In the Figure shown, a cord is attached between a 2 kg block and a spring with force constant k = 20 Nm-1. The other end of the spring is attached to the wall, and the cord is placed over a pulley (I = 0.60MR2) of mass 5 kg and radius 0.5 m. Assuming no slipping occurs, what is the angular frequency of the oscillations when the body is set into motion?