In the figure shown electromagnetic radiations of wavelength 200 nm are incident on the metallic plate A. The photo electrons are accelerated by a potential difference 10 V. These electrons strike another metal plate B from which electromagnetic radiations are emitted. The minimum wavelength of the emitted photons is 100 nm. If the work function of the metal 'A' is found to be 1.9 N eV. The value of N is Use hv=12400eVÅ, use R ch −13.6eV.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of incident photons =124002000eV. Maximum kinetic energy of ejected electrons =124002000−ϕMaximum kinetic energy of electrons striking plateB=124002000−ϕ+10Minimum wavelength of photons emitted from B=124001000∴ 124002000−ϕ+10=124001000∴ϕ=3.8eV