In the figure shown, the heavy ball of mass 2m rests on the horizontal surface and the lighter ball of mass m is dropped from a height h > 2l. At the instant the string gets taut, the upward the velocity of the heavy ball will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
23gl
b
43gl
c
13gl
d
12gl
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of light ball, when it is descended by height 2lv=2g2l=2glWhen string will taut then impulsive tension will be generated in the string.Let velocity all both masses become v' after string taut.J=2mv' ---- (1) J=m×2gl-mv' ---- (2)(1) = (2)From conservation of linear momentum.m2gl=2mv′+mv′2mgl=3mv′23gl=v′