In the figure shown, a particle of mass m is released from the position A on a smooth track. When the particle reaches at B, then normal reaction on it by the track is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
mg
b
2mg
c
23mg
d
m2 g h
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By conservation of energy mg(3 h)=mg(2 h)+12mv2(here v=velocity at B)⇒mgh=12mv2⇒v=2gh From free body diagram of block at B N+mg=mv2 h=2mg⇒N=mg