Figure shows a capacitor made of two circular plates, each of radius 12 cm and separated by 5.0 mm. The capacitor is being charged by an external source (not shown in figure). The charging current is constant and equal to 0.15 A. Calculate the rate of change of potential difference between the plates (in 109 V/s).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.87.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Area of one of the plates, A=π12×10−22 m2Distance between the plates, d=5.0mm=5×10−3 mCapacitance of the capacitor, C=ϵ0Ador C=14π×9×109×π12×10−225×10−3 =80×10−12 F=80 pFCharging current, I=dQdt=ddt(CV) or I=CdVdt or dVdt=ICRate of change of p.d.=dVdt=IC=0.15 A80×10−12 F=1.87×109 V/s