The figure shows a circular region of radius R=3 mwhich has a uniform magnetic field B=0.2 T directed into the plane of the figure. A particle having mass m=2 g, speed v=0.3m/s and charge q=1mC is projected along the radius of the circular region as shown in figure. Calculate the angular deviation (in degrees) produced in the path of the particle as it comes out of the magnetic field. Neglect any other force apart from the magnetic force.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 60.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Radius of circular path of the particle isr=mvqB=2×10-3×0.310-3×0.2=3 mC is centre of the circular path.Particle enters the field at A and leaves at B.tanθ=Rr=33=13 Deviation =2θ=60°.