Figure shows a conducting rod of length l = l0 cm, resistance R and mass m = 100 mg moving vertically downward due to gravity. Other parts are kept fixed. Magnetic field is B = 1 T. MN and PQ are vertical, smooth, conducting rails. The capacitance of the capacitor is C = 10 mF. The rod is released from rest. Find the maximum current (in mA) in the circuit.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By Newton's law,Using KVL Blv=iR+qC ----(ii)Differentiating equation (ii) w.r.t. time, we getBldvdt=Rdidt+iC ----(iii)Eliminating dvdt from equations (i) and (iii), we getmg-ilB=mBlRdidt+iC⇒mgBl-iB2l2=mRdidt+miC ---(iv)I will be maximum when didt=0. use this in equation (iv)⇒mgBlC=iB2l2C+m⇒imax=mgBlCm+B2l2C
Figure shows a conducting rod of length l = l0 cm, resistance R and mass m = 100 mg moving vertically downward due to gravity. Other parts are kept fixed. Magnetic field is B = 1 T. MN and PQ are vertical, smooth, conducting rails. The capacitance of the capacitor is C = 10 mF. The rod is released from rest. Find the maximum current (in mA) in the circuit.