Figure shows a copper rod moving with velocity v parallel to a long straight wire carrying current = 100 A. Calculate the induced emf in the rod, where v= 5 m s-1 , a= 1 cm, b = 100 cm
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.23 mV
b
0.46 mV
c
0.16 mV
d
0.32 mV
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let there be an element dx of rod at a distance x from the wire.emf developed in the element, dE = B dx v∴ dE=μ04π2Ixdxv∴ E=μ0Iv2π∫ab dxx=μ0Iv2πlogeba∴ E=4π×10−7×100×52πloge1001=4.6×10−4V=0.46mV