The figure shows a crude type of perfume atomizer. When bulb at A is compressed, air flows swiftly through the tube BC with uniform speed v, there by causing a reduced pressure at the top position of vertical tube DE. The liquid of density 500 kg/m3, then rises in the tube, enters tube BC and sprayed out. When bulb is in natural position the air in the bulb and tube are at atmospheric pressure P0=105N/m2. When bulb A is compressed, it creates an excess pressure Δp=0.001 P0 inside the bulb A. Density of air is 1.3 kg/m3. If the magnitude of minimum value of speed v, required to cause the liquid to rise to tube BC is 5k m/s. Find the value of k. (g = 10 m/s2 ).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Use Bernoulli’s equation at point-3 and point-4, we can write P0+ΔPρair=PBCρair+12v2⇒PBC=P0+ΔP−0.65 v2Using Bernoulli’s equation at point-1 and point-2, we can writeP1ρliquid+12vliquid2=P2ρliquid⇒ PBC+ρliquidghρliquid+12vℓ2=P0ρℓ⇒ P0+ΔP+ρℓgh−0.65v2ρℓ+12vℓ2=P0ρℓ⇒ 12ρℓvℓ2=0.65 v2−ΔP−ρℓgh≥0⇒ v2≥ΔP+ρℓgh0.65⇒vmin=ΔP+ρℓgh0.65=1005=20 m/s