Figure shows a cubical block of side 10 cm and relative density 1.5 suspended by a wire of cross-sectional area 10-6m2.The breaking stress of the wire is 7 x 106 N/m2. The block is placed in a beaker of base area 200 cm2 and initially i.e. at t=0, the top surface of water and the block coincide. There is a pump at the bottom corner which ejects 2 cm3 of water per sec. If the time at which the wire will break is N x 102 sec. The value of N is_______.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Breaking force = Breaking stress × area of wire =7×106×10−6=7N weight of block =vol× density ×g=10−3×1.5×103×10=15N The up thrust when the liquid level has descended by ×cm . =100(10−x)⋅10−6⋅103.10=10−x Newton. ∴ Net downward force on the block =15−(10−x)=5+x= Tension T∴ The wire will break when 5+x=7 . i.e. when x=2cmLet the level descends by 2 cm in t time thent = 100 sec.