Figure shows a graph of the extension (A) of a wire of length 1 m suspended from the top of a roof at one end and with a load W connected to the other end. If the cross-sectional area of the wire is 10-6m2 , the Young's modulus of the material of the wire is x×1011N/m2. The value of x is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Stress = force area =WA: Strain =Δll. Young's modulus is given byY= stress strain =W/AΔl/l=WΔl×lA ……..(i)Now, slope of graph is ΔlW=4×10−480m/N. Using this in i), we get (given l=1m and A=10−6m2 ) Y=804×10−4×110−6=2×1011N/m2