The figure shows the initial position of a point source of light S (100 cm away from lens), a detector D and a lens L. Now at t = 0, all the three start moving towards right with different velocities as shown. The time(s) at which the detector receives the maximum light is (velocity of lens is 10cms-1 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.56 s and 8.94 s
b
3.8 s
c
8.94s and 19.62s
d
0.56s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The detector will receive the maximum light when the image of point source of light coincides with the position of detector. Velocity of object and detector are 10 and 20 with respect to lens .Let at any time t, image of S and detector coincides then, for u=−100−10tcm v=20t cm f=10 cmThe detector receives maximum light.From, 1v−1u=1f ⇒120t−1−100−10t=110⇒2t2−19t+10=0 ⇒t=0.56s and 8.94s
The figure shows the initial position of a point source of light S (100 cm away from lens), a detector D and a lens L. Now at t = 0, all the three start moving towards right with different velocities as shown. The time(s) at which the detector receives the maximum light is (velocity of lens is 10cms-1 )